پشتیبانی

پس از ورود در بخش مدیریت جوملا این متن را مطابق با سلیقه خود ویرایش کنید. این متن آزمایشی است

فیلم هشت میلیمتری

فیلم هشت میلیمتری
عرض نوار فيلم، تاثير زيادي در كيفيت تصوير و حداكثر ميزان بزرگنمايي روي پرده دارد.
در ابتدا كه فيلم ۸ ميليمتري معرفي شد، از آنها بیشتر در تولید فیلم های آماتوری و آموزشی استفاده می شد ، زیرا هم ارزان بود و هم کار با آن آسان. اما این فیلم ها تصویری کوچک با کیفیت نازل تولید می كردند و کیفیت صدا نیز در آنها ، چندان مطلوب نبود. در این نوع فیلم ها ، در یک فوت از نوار فيلم، ۸۰ فريم (قاب) قرار دارد.

فیلم هشت میلیمتری سوپر

این فیلم ها از سال 196۵ جایگزین فیلم های 8 میلیمتری معمولی شدند. در این فیلم ها، سوراخ های حاشیه ای کوچکتر شده است و در نتیجه قاب بزرگتری در اختیار می گذارد (این فیلم ها تا 50 درصد، فضای تصویری بیشتری نسبت به فیلم 8 میلیمتری معمولی را ارائه می دهند). چون سطح تصویر این فیلم ها بزرگ تر است، وضوح تصویری آن نیز بیشتر است و کیفیت رنگ آن هم به نسبت نوع معمولی این فیلم ها، بهتر است.
در این فیلم ها ، در هر فوت 72 فريم (قاب) وجود دارد. گرچه این فیلم ها بیشتر توسط فیلم سازان غیر حرفه ای مورد استفاده قرار می گرفتند، اما از آنها برای تولید فیلم های آموزشی و صنعتی حرفه ای هم استفاده می شد. این فیلم ها را سوپر 8 هم می نامند. بسياري از فيلمهاي كلاسيك، سينمايي، كارتون و ... در دنيا روي نوار سوپر ۸ چاپ و توزيع شده اند. در ايران تا سالهاي پاياني دهه ۶۰،‌حتي فيلمهاي سينمايي نيز توسط شركتي به نام نيما فيلم روي نوار سوپر ۸ پياده مي‌شد و در معرش فروش قرار مي‌گرفت.
برخي آپاراتهاي مدرن سوپر ۸ كه روي آنها عبارت Super-8 درج شده، فيلمهاي ۸ ميليمتري معمولي standard 8 mm يا regular 8 را نيز نمايش مي‌دهند، البته به شرط اينكه تبديل يدكي سوزن براي اين كار را در جعبه آپارات داشته باشند. آپاراتهاي يوميگ اتريش اين تبديل را در داخل آپارات دارند كه به راحتي قابل تعويض است.
نوعي فيلم در سايز سوپر ۸ وجود دارد به نام Single 8 كه توسط كمپاني فوجي فيلم ژاپن ارائه شد كه كاست آن متفاوت از كاستهاي شركت كداك بود، اما فرمت آن با سوپر ۸ يكي است و قابل نمايش با همه دستگاههاي نمايش سوپر ۸؛ نيازي هم به كيت تبديل سوزن ندارد. روي آين آپاراتها نوشته شده:‌Super/Single 8mm . تفاوت اندازه و سوراخهاي فيلمهاي سوپر ۸ و ۸ ميليمتري معمولي را در تصوير زير مي‌بينيد.
تفاوتهاي فيلم ۸ معمولي و سوپر ۸:

در ۸ ميليمتري:
طول كادر ۴.۵ ميليمتر - عرض: ۳.۳ ميليمتر

در سوپر ۸ :
طول كادر ۵.۷۹ ميليمتر - عرض: ۴.۰۱ ميليمتر

film8mm.blogfa.com

افراد آنلاین

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم